Bieżące informacje

Stop hejtowi wśród dzieci i młodzieży

Internet jest częścią naszego życia, coraz częściej możemy się tam spotkać z negatywnymi, krzywdzącymi, pełnymi nienawiści komentarzami. Zdarzają się również wrzucane do sieci nagrania, grafiki, memy itp., które mają na celu ośmieszenie, gnębienie czy też obrażanie. Zjawisko z jakim mamy do czynienia to tzw. hejt. Na czym polega i jak jemu przeciwdziałać?

Ofiarami hejtu padają najczęściej przedstawiciele mniejszości narodowych, religijnych, a także osoby o odmiennych poglądach seksualnych czy innym kolorze skóry. Niejednokrotnie hejtowani są młodzi ludzie, którzy z bardzo błahych powodów nie są akceptowani przez swoich rówieśników.

Bardzo ważna jest profilaktyka, edukacja społeczeństwa, jak również brak pobłażliwości na tego typu zjawiska, co z pewnością wpłynie na ograniczenie ich występowania. Trzeba uczyć od najmłodszych lat jak działa Internet, czym jest hejt i jak przestrzegać kultury dyskusji. Co prawda każdy ma możliwość publicznego wyrażania swoich poglądów, jednak niektóre wypowiedzi mogą naruszać przepisy prawa, za które przewidziane są ściśle określone konsekwencje. Lepiej więc dwa razy zastanowić się zanim zacznie się kogoś obrażać w Internecie. Bardzo ważna jest tutaj rola rodziców, na których spoczywa obowiązek rozmawiania z dziećmi, tłumaczenia im jak należy zachowywać się w sieci i co zrobić kiedy ktoś nas obraża.

W ramach realizacji Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem Bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2018-2020, na zlecenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Komenda Główna Policji nagrała spot profilaktyczny o tematyce związanej z zapobieganiem hejtowi wśród dzieci i młodzieży. Zachęcamy do obejrzenia spotu głównie rodziców i opiekunów. Pamiętajmy, że to na Was spoczywa obowiązek przygotowania dziecka do bezpiecznego korzystania z nowych mediów.

sierż. szt. Dominika Kwakszys
KPP w Złotoryi

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 33.4 MB)

Pliki do pobrania

  • 37.25 KB
    Deskrypcja do filmu
Powrót na górę strony