Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa- podsumowanie 2022 roku
W 2022 roku otrzymaliśmy od mieszkańców powiatu 438 zgłoszeń za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. W dalszym ciągu zachęcamy Państwa do korzystania z tej interaktywnej mapy. Wystarczy kilka prostych kroków, aby wskazać zagrożenie.
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa jest bardzo prosta i intuicyjna. Wystarczy zaznaczyć miejsce na mapie i wybrać rodzaj zagrożenia, na przykład "wandalizm", „spożywanie alkoholu w miejscu publicznym” i wiele innych . Zgłoszenia są anonimowe - nie trzeba podawać swoich danych. Dodatkową opcją jest możliwość dołączenia do zgłoszenia zdjęć lub krótkich filmów. Nie jest to oczywiście obowiązkowe.
Komenda Powiatowa Policji w Złotoryi podsumowała funkcjonowanie mapy w 2022 roku. Łącznie otrzymaliśmy od mieszkańców 438 zgłoszeń, z czego 188 zostało potwierdzonych, 195 uznano za niepotwierdzone, a 54 było żartem lub pomyłką.
Zgłoszenia najczęściej dotyczyły: nieprawidłowego parkowania (137 zgłoszeń) głównie na terenie miasta Złotoryja, niewłaściwej infrastruktury drogowej- 88, przekraczania dozwolonej prędkości- 82, spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych- 38 oraz aktów wandalizmu- 15.
Każde z tych zgłoszeń zostało sprawdzone i jest systematycznie kontrolowane przez funkcjonariuszy. Informacje o wszelkich zgłoszeniach dotyczących problemów, za które odpowiedzialne są inne podmioty, zostały przekazane do tych instytucji. Za dotychczasowe korzystanie z mapy dziękujemy mieszkańcom i zachęcamy do dalszego korzystania. Pamiętajmy jednocześnie, że należy używać jej rozsądnie, bowiem każde naniesione na mapę zagrożenie wywoła odpowiednią reakcję Policji.
Nie zapominajmy, że zgłoszenia w ramach Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastąpią potrzeby pilnej interwencji Policji gdy zagrożone jest życie lub zdrowie ludzkie. W tych przypadkach należy korzystać z numeru alarmowego 112.
młodszy aspirant Dominika Kwakszys
Komenda Powiatowa Policji w Złotoryi