Bieżące informacje

Wojewódzkie działania „Alkohol i Narkotyki” w powiecie złotoryjskim- podsumowanie

Data publikacji 22.11.2022

W miniony weekend złotoryjscy policjanci prowadzili na terenie całego powiatu działania pn. „Alkohol i Narkotyki”. Działania miały na celu wyeliminowanie z ruchu kierowców będących po spożyciu alkoholu lub po użyciu środków odurzających lub substancji psychotropowych. Funkcjonariusze skontrolowali blisko 200 kierujących.

Podczas działań, złotoryjscy policjanci skoncentrowali się na przeprowadzeniu maksymalnej ilości badań kierowców i uniemożliwieniu dalszej podróży tym, którzy kierowali pojazdami na tzw. podwójnym gazie. Funkcjonariusze skontrolowali blisko 200 kierujących. Zatrzymali 6 osób. Trzy kierowały samochodami osobowymi będąc pod wpływem narkotyków, z czego jeden kierowca miał dodatkowo sądowy zakaz prowadzenia pojazdów i decyzję o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami. Jedna osoba kierowała samochodem w stanie nietrzeźwości, doprowadzając jednocześnie do kolizji z innym pojazdem. Badanie alkomatem wykazało ponad 0,80 promila w wydychanym powietrzu. Wśród zatrzymanych było dwóch mężczyzn, którzy kierowali pojazdami bez prawa jazdy i pomimo sądowego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych.

W przypadku każdej zatrzymanej osoby policjanci prowadzą teraz dalsze czynności, a o ich dalszym losie zadecyduje sąd. Kierowcom, którzy dotychczas posiadali prawo jazdy, za popełnione czyny zabronione zostały one zatrzymane.

Przypominamy, że wsiadanie za kierownicę jakiegokolwiek pojazdu mechanicznego pod wpływem alkoholu lub narkotyków to skrajna nieodpowiedzialność i zagrożenie na drodze. To także czyn zabroniony przepisami prawa. Jakie konsekwencje grożą za te czyny?

Za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem narkotyków kodeks karny przewiduje karę grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 2 lat, środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów na czas nie krótszy niż 3 lata oraz świadczenie pieniężne na rzecz osób poszkodowanych w wypadkach drogowych.

Za nie stosowanie się do decyzji organu o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami grozi kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 2 lat . Z kolei nie stosowanie się do obowiązującego zakazu prowadzenia pojazdów to przestępstwo zagrożone karą do 5 lat pozbawienia wolności.

mł. asp. Dominika Kwakszys
KPP Złotoryja

Powrót na górę strony