Przestępcy wciąż próbują oszukiwać seniorów
Pomimo tego, że świadomość społeczeństwa na temat oszustw i innych przestępstw na szkodę seniorów jest już duża, w dalszym ciągu pojawiają się sytuacje, kiedy seniorzy przekazują nieznanym osobom oszczędności życia. Oszuści dzwoniąc podają się za członków rodziny, którzy spowodowali wypadek i potrzebują pieniędzy na kaucję, lekarzy, którzy leczą członka rodziny i potrzebują pieniędzy na nowe lekarstwo, pracowników banków, którzy rzekomo wykryli nieautoryzowaną transakcję lub zaciągnięte kredyty i pożyczki. Złotoryjscy policjanci radzą jak zachować się w podobnych sytuacjach.
- W naszym codziennym życiu stosujmy zasadę ograniczonego zaufania do wszelkich nieznanych nam osób. Zarówno tych, które do nas telefonują, jak również pukających do naszych drzwi.
- Jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań.
- Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie.
- Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności.
- NIe przekazujmy przez telefon danych do logowania do bankowości elektronicznej.
- Nie działajmy w pośpiechu, nie podejmujmy od razu pieniędzy z banku- odłóżmy termin wypłaty lub udzielenia pożyczki najlepiej o kilka dni.
Zwracamy się z apelem do osób młodych- informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji, kiedy zadzwoni do nich nieznana osoba. Zwróćmy również uwagę na to zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie a nie mają rodziny lub innych bliskich.
sierż. szt. Dominika Kwakszys
KPP w Złotoryi