Szkolenia dla fukcjonariuszy Policji z zakresu przeciwdziałania handlowi ludźmi
Złotoryjscy policjanci wspólnie z funkcjonariuszami z innych jednostek województwa dolnośląskiego uczestniczyli w szkoleniu specjalistycznym w ramach ogólnopolskiego projektu pn. „Identyfikacja ofiar handlu ludźmi jako podstawa uzyskania wsparcia przez pokrzywdzonego”. Było to pierwsze szkolenie realizowane przez Komendę Główną Policji w ramach Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
Handel ludźmi jest trzecim pod względem wielkości dochodów nielegalnym biznesem, tuż po handlu bronią i narkotykami. Każdego roku ofiarami handlu ludźmi padają tysiące osób na całym świecie. Różnorodność form wykorzystania, transgraniczność, zróżnicowanie stosowanych przez sprawców środków przemocy, trudne, nieraz sprzeczne emocje ofiar, a także niejednolity odbiór społeczny procederu w zależności od regionu świata – wszystko to czyni z handlu ludźmi wyzwanie dla społeczności międzynarodowej, organów władzy i organów ścigania. Identyfikację zjawiska handlu ludźmi, w tym identyfikację osób pokrzywdzonych tym czynem zabronionym, dodatkowo utrudnia skomplikowanie znamion tego przestępstwa.
Mając świadomość tego, że każdy może stać się ofiarą handlu ludźmi, Biuro Prewencji KGP wraz z Biurem Kryminalnym KGP rozpoczęły kolejne działanie w ramach ogólnopolskiego projektu „Identyfikacja ofiar handlu ludźmi jako podstawa uzyskania wsparcia przez pokrzywdzonego”- cykl dwudniowych szkoleń specjalistycznych dla funkcjonariuszy służby prewencyjnej i kryminalnej, zajmujących się koordynacją zapobiegania oraz zwalczania przestępstwa handlu ludźmi. Głównym założeniem tego działania jest zwiększenie skuteczności Policji w identyfikacji ofiar tego zjawiska. Pierwsza edycja szkolenia została zorganizowana dla funkcjonariuszy z wojeówdztwa dolnośląskiego. Uczestniczyli w ich także złotoryjscy policjanci.
Wśród działań projektowych oprócz szkolenia funckjonariszy zaplanowano m.in. opracowanie materiałów edukacyjnych, przygotowanie i emisję spotu na temat zapobiegania handlowi ludźmi czy międzynarodową konferencję będącą okazją do wymiany doświadczeń i najlepszych praktyk w obszarze zapobiegania i zwalczania tego procederu.
Podkreślić należy, że szkolenia specjalistyczne rozpoczynają się w czasie szczególnym, gdy trwa wojna w Ukrainie, a w jej wyniku dziesiątki tysięcy osób szuka schronienia w Polsce. Dlatego teraz, jak nigdy wcześniej, tak ważnym jest świadomość procederu handlu ludźmi i umiejętność identyfikacji tego zjawiska.
sierż. szt. dominika Kwakszys
KPP Złotoryja
Żródło: Biuro Prewencji KGP