Dzieci bezpieczniejsze na drogach
Policjanci ruchu drogowego z Komendy Powiatowej Policji w Złotoryi w czerwcu przeprowadzili trzy egzaminy praktyczne na kartę rowerową dla dzieci z powiatu złotoryjskiego. Warto zadbać aby dziecko, które skończyło 10 lat, podeszło do egzaminu na kartę rowerową. Są to pierwsze uprawnienia, które pozwalają dziecku samodzielnie poruszać się rowerem po drodze. Karta rowerowa świadczy też o tym, że młody rowerzysta poznał przepisy ruchu drogowego i potrafi jeździć jednośladem.
Na podstawie ustawy "Prawo o ruchu drogowym" oraz ustawy "O kierujących pojazdami", przypominany przepisy dotyczące uprawnień do kierowania rowerem. Zanim wyjedziemy, na letnią przejażdżkę warto się z nimi zapoznać.
-
Dziecko w wieku do 10. roku życia - kierując rowerem, korzysta z drogi jako pieszy, pod opieką osoby dorosłej.
-
Dzieci powyżej 10-tego roku życia aż do ukończenia 18-tego roku życia - wymagana jest od osób niepełnoletnich karta rowerowa w trakcie korzystania z rowerów, hulajnóg elektrycznych i tzw. urządzeń transportu osobistego (UTO) – czyli innych pojazdów napędzanych silnikiem elektrycznym przeznaczonych do poruszania się jednej osoby na stojąco (deskorolki i billboardy elektryczne, segwaye, monocykle itp.). Dla podobnych urządzeń bez silnika nie jest konieczne posiadanie karty rowerowej.
- Prawo jazdy kategorii AM (minimalny wiek: 14 lat),
- Prawo jazdy kategorii A1, B1 lub T (minimalny wiek: 16 lat).
- Osoby powyżej 18 roku życia – nie musi posiadać dokumentu do kierowania rowerem, wózkiem rowerowym, pojazdem zaprzęgowym.
-
Gdzie zdobyć kartę rowerową - kartę rowerową najłatwiej zdobyć w szkole podstawowej, co gwarantuje podstawową znajomość przepisów ruchu, niezbędną do bezpiecznego poruszania się po drogach. Brak karty rowerowej może skutkować konsekwencjami prawnymi w przypadku dowolnej kolizji na drodze.
-
Gdzie jest wymagana karta rowerowa? - na drogach publicznych, co oznacza, że również na chodniku, który jest częścią drogi publicznej. Osoba niepełnoletnia, która ukończyła 10 rok życia, podróżującą rowerem w towarzystwie dorosłego opiekuna, także musi posiadać kartę rowerową.
-
Co w przypadku zdarzenia drogowego? - jeśli bierzemy udział w kolizji, niezależnie kto był sprawcą, policjant sprawdza czy uczestnicy zdarzenia drogowego posiadają odpowiednie dokumenty np. kartę rowerową. W razie jej braku należy się liczyć, z problemem uzyskania odszkodowania od ubezpieczyciela, a w skrajnym przypadku sprawą w sądzie rodzinnym w związku z dopuszczeniem dziecka do prowadzenia pojazdu bez uprawnień.
mł. asp Magdalena Dobrowolska
Komenda Powiatowa Policji w Złotoryi